_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
28.11.2006, 17:06
Ulet TVSH nė Shqipėri

Vlorė, 28.11.2006 - Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar mund tė ulet me 1 pėr qind nė mesin e vitit tė ardhshėm, nga 20 pėr qind nė 19 pėr qind, ka bėrė tė ditur zėvendėsministri i Financave tė Shqipėrisė, Florjon Mima nė Komisionin e Ekonomisė, me synimin qė ajo tė arrijė gradualisht nė nivelin 17%.

"FMN, kėrkon qė TVSH-ja tė jetė e fundit nė listė nga tatimet, tė cilat janė parashikuar tė pėsojnė ulje", - theksoi Mima. TVSH-ja mund tė zbatohet me vlerė tė ndryshme, vetėm pėr energjinė elektrike, nė masėn 6%. Ai pohoi gjithashtu, se Taksa e Sheshtė mund tė nisė tė zbatohet qė nga janari i vitit 2008. Taksa e Sheshtė parashikon qė TVSH-ja, Tatim-Fitimi dhe Tatimi mbi tė Ardhurat Personale, tė kenė tė njėjtin nivel.

Megjithėse akoma nuk ėshtė zbardhur skema, pėrfaqėsues tė qeverisė kanė deklaruar publikisht njė nivel takse tė sheshtė prej 17%. Aktualisht, TVSH dhe Tatim-Fitimi aplikohen nė masėn 20%.

EXPRESS / ECIKS

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Kontakto Webmaster Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 www.eciks.org