_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
20.12.2007, 15:16
Beqaj: Biznesi tė pėrgatitet pėr integrime evropiane

PRISHTINĖ, 19 DHJETOR - Nuk janė vetėm institucionet kosovare ato qė duhet tė pėrgatiten pėr integrim nė Bashkimin Evropian, njė gjė tė tillė duhet ta bėjė edhe komuniteti i biznesit, i cili ka shumė kushte qė duhet t’i plotėsojė nė mėnyrė qė tė jetė nė gjendje tė futet nė tregun evropian. Pėr kėtė arsye Oda Ekonomike e Kosovės ka organizuar tė martėn njė seminar, i cili ka pėr qėllim informimin e komunitetit tė biznesit me standardet dhe legjislacionin evropian nė fushėn e ekonomisė.

Nė kėtė seminar u bė e ditur se Kosova pėrveēse duhet tė pėrmbushė kriteret politike dhe ato tė drejtėsisė, janė edhe kushtet ekonomike me qėllim tė krijimit tė kushteve pėr zhvillim ekonomik, politika antikorrupsion, konkurrencė tė drejtė para se tė bėhet pjesė e familjes evropiane. Disa nga kėrkesat qė duhet plotėsuar Kosova janė: pėrfundimi i procesit tė privatizimit, korporatizimi i ndėrmarrjeve publike, bashkėpunimi me Fondin Monetar Ndėrkombėtar, korniza ligjore dhe praktika ekonomike nė vijė me BE-nė, ligji mbi pronėn intelektuale etj. Kryetari i OEK-ut, Besim Beqaj, tha se duke e parė planin e veprimit pėr integrim evropian, kanė vendosur qė edhe Oda Ekonomike tė hapė njė zyrė pėr integrim evropian qė ta bėjnė pėrgatitjen e komunitetit tė biznesit pėr tė hyrė nė BE. “Ne duhet ta bėjmė tė vetėdijshėm biznesin pėr sfidat qė e presin gjatė procesit tė integrimit evropian”, tha Beqaj.

Nė kėtė seminar u prezantua Kosova nė procesin e stabilizimasociimit, ku ajo ėshtė e pėrfshirė nėpėrmjet njė mekanizimi pėrcjellės i krijuar posaēėrisht pėr Kosovėn qė tė mos mbetet jashtė procesit tė integrimit karshi vendeve tė tjera tė rajonit. Pjesėmarrėsit thanė se korniza e qartė pėr pėrfshirje nė BE ėshtė sigurimi i zbatimit tė ligjit, zhvillimi i ekonomisė pėrmbajtėsore, konkurruese etj.

“Ēfarėdo qė tė jetė statusi i ardhshėm i Kosovės, e ardhmja e saj ėshtė nė Evropė. Samiti i Selanikut e ka konfirmuar kėtė tė ardhme pėr Kosovėn”, u tha nė prezetimin e kėtij seminari. Ekspertja Laura Trevisan, nga qendra pėr shėrbime edhe dokumentacion pėr bashkėpunim ekonomik ndėrkombėtar INFORMEST, foli pėr legjislacionin e BE-sė dhe pėrmbushjen e tij nga vendet potenciale pėr t’u integruar.

“Vendet kandidate pėr t’u integruar nė Bashkimin Evropian duhet tė kenė kapacitetet menaxhuese, institucione me standarde evropiane, administratė publike stabile tė pavarur, sistem funksional gjyqėsor...”, tha Trevisan. Ajo shtoi se pėrgatitjet pėr integrim nuk duhet t’i bėjė vetėm qeveria, por edhe komuniteti i biznesit. “Me rėndėsi tė veēantė ėshtė aftėsia e biznesit qė tė adaptojė rregullat e BE-sė, tė ketė kapacitete konkurruese, nė mėnyrė qė tė pėrfitojė nga tregu evropian”, tha Trevisan. Ajo e bėri tė qartė se produkti qė futet nė tregun e Bashkimit Evropian duhet tė ketė certifikim specifik sipas standardeve evropiane. Ndėrkohė komuniteti i biznesit duhet tė paraqesė auditim teknologjik dhe tė standardeve tė ambientit.

Marrė nga Koha Ditore

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Kontakto Webmaster Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 www.eciks.org