_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
17.09.2010, 14:09
BE pėrkrahė zhvillimin e biznesit nė Kosovė

Programi TurnAround Management (EU-TAM) i financuar nga instrumenti i ndihmės sė para-anėtarėsimit dhe i menaxhuar nga Zyra ndėrlidhėse e Komisionit Evropian, organizoi njė ngjarje tė rrjetėzimit pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme (NVM) ku prezantoi ndihmėn e drejtpėrdrejt pėr biznese qė u mundėsohet NVM-ve pėrmes programit TAM.

Ngjarja ishte mundėsi ideale pėr rrjetėzimin e biznesmenėve lokalė dhe shkėmbimin e pėrvojave, si dhe pėr tė diskutuar pengesat pėr rritje tė bizneseve si dhe tejkalimin e tyre.

Ndėrmarrėsit gjithashtu mėsuan pėr mundėsitė e pėrmirėsimit tė aftėsive menaxheriale dhe teknike pėr bizneset e tyre duke aplikuar pėr ndihmė nga TAM.

Programi TAM i financuar nga BE-ja do tė pėrkrahė deri 40 kompani kosovare, veēanėrisht ato merren me zhvillim rural, femrat nė biznes, ndėrmarrėsit e rinj, kompanitė shėndetėsore, si dhe ndėrmarrjet qė punėsojnė minoriteteve dhe personave me aftėsi tė kufizuara.

Disa nga rezultatet qė do tė arrihen nė kompanitė qė do tė pėrfitojnė nga ndihma janė: performancė e pėrmirėsuar tregu, konkurrueshmėri e rritur, rritje e tregjeve, krijimi i punėve tė reja, inicimi i menaxhimit cilėsor dhe certifikimit, si dhe praktika tė pėrmirėsuara ambientale.

Projekti EU-TAM ka filluar nė tetor 2009 dhe do tė zbatohet nga Banka Evropiane pėr rindėrtim dhe zhvillim.

Nė Kosovė, NVM-tė pėrbėjnė rreth 98 % tė tė gjitha ndėrmarrjeve dhe do tė luajnė rol kritik nė pėrcaktimin e rritjes nė tė ardhura dhe nė punėsim, nė tė ardhmen.

Prandaj, NVM-tė duhet tė rriten pėrkundėr mjedisit sfidues tė biznesit, duke pėrfshirė rregulloret komplekse, vėshtirėsitė e ēasjes nė financim, mungesėn e punėtorėve tė aftėsuar, teknologjinė e vjetėruar, dhe nė veēanti, zhvillimin e pamjaftueshėm tė produkteve, marketingut dhe kapaciteteve eksportuese.

ECIKS

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Kontakto Webmaster Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 www.eciks.org