_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
14.10.2010, 12:27
Rriten shkėmbimet tregtare Kosovė-Shqipėri

Pėrfaqėsuesit e komunitetit tė biznesit nga Kosova dhe Shqipėria, gjatė njė takimi nė Tiranė kanė thėnė se duhet tė thellohet bashkėpunimi dhe krijimi i kushteve me tė mira pėr tė rritur edhe mė shumė shkėmbimet tregtare.

Aktualisht shkėmbimet tregtare nė mesė Kosovės dhe Shqipėrisė janė rreth 65 milionė euro nė vit.

Kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės (OEK), Safet Gėrxhaliu ka propozuar qė Oda Ekonomike e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė, tė fillojnė punėn nė krijimin strategjisė pėr bashkėpunimin ekonomik pėr njė afat tė mesėm dhe tė gjatė.

Kryetari i Unionit tė Dhomave tė Tregtisė dhe Industrisė sė Shqipėrisė, Ilir Zhila, tha se tė dy vendet po harmonizojnė infrastrukturėn ligjore me standardet e Bashkimit Evropian.

Shkėmbimet e mallrave nė mes tė dyja vendeve janė rreth 65 milionė euro, Kosova importon 40 milionė ndėrsa eksporton 25 milionė euro.

ECIKS

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Kontakto Webmaster Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 www.eciks.org