_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
2.04.2012, 12:15
Thjeshtėsohen procedurat pėr regjistrimin e kompanive nė Doganė

Dogana e Kosovės vazhdon me krijimin e lehtėsirave tė mėtejme pėr biznesin nė Kosovė. Nga e hėna kompanitė tė cilat importojnė apo eksportojnė nuk janė mė tė detyruara tė bėjnė marrjen e certifikatave tė import-eksportit.

Konform dispozitave tė Kodit Doganor lidhur me regjistrimin e subjekteve ekonomike ėshtė marrė vendim qė nga data 2 prill 2012, tė gjitha subjektet ekonomike qė regjistrohen pranė agjencionit pėr regjistrim tė biznesit dhe Administratė Tatimore tė Kosovės-se, tash e tutje nuk do tė regjistrohen edhe pranė zyrės pėr regjistrim tė bizneseve nė Doganėn e Kosovės.

Pėr nevoja tė procedurave doganore dhe me qėllim tė mbajtjes sė evidencės, Dogana e Kosovės do tė shfrytėzoj numrin e regjistrimit pėr import/eksport tė TVSH-sė tė cilin e lėshon Administrata Tatimore e Kosovės.

“Dogana me kėtė veprim ka vazhduar me krijimin e lehtėsirave pėr biznesin nė Kosovė, kjo do tė ulė kohėn e kėrkuar pėr tė realizuar njė import/eksport. Kjo ėshtė pjesė e reformave tė cilat janė duke ndodhur nė Kosovė pėr krijim e njė ambienti tė favorshėm pėr biznes.” tha drejtori i pėrgjithshėm i Doganės sė Kosovės Naim Huruglica.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Kontakto Webmaster Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 www.eciks.org