_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
29.05.2012, 18:52
“Trepēa” fiton mbi 10 milionė nga kontrata me zviceranėt

Milionat qė do t’i fitojė nga shitja e koncentratit, menaxhmenti aktual i kombinatit “Trepēa”pretendon t’i fusė nė investime kapitale.

Nga shitja e pesė mijė tonėve koncentrat tė plumbit dhe zinkut, kjo ndėrmarrje shoqėrore me status tė veēantė pritet tė pėrfitojė mbi 10 milionė euro, shkruan sot Koha Ditore. Pėr njė ton koncentrat minerar tė plumbit, kompania qė ka fituar tenderin pėr blerje, “Glencore International”, do t’i paguajė 2639 dollarė amerikanė. Kthyer nė euro, i bie qė njė ton i lėndės sė parė minerare tė plumbit tė shitet me ēmimin prej 2100 eurosh.

Pėr koncentratin e zinkut, kontrata parasheh ēmim mė tė ulėt. Njė ton koncentrat minerar i kėtij metali do tė shitet pėr 615 dollarė amerikan, ose 591 euro.

Kontrata e re me kompaninė zvicerane ėshtė firmosur mė 16 maj. Tė njėjtės kompani i pati skaduar kontrata e blerjes sė xeheve nga “Trepēa” nė ditėn e fundit tė vitit 2011.

/Koha /

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kompania austriake ATI GmbH investon ne sektorin e bujqėsisė
> 10-vjetori i ECIKS: „New Deal“ per ekonominė e Kosovės
> Llamkosi pėrgatitet edhe pėr 350 vende tė reja pune
> Nė mars shpallet tenderi pėr ndėrtimin e “Kosova e re”
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Njė Marrėveshje e Re pėr Kosovėn
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Kontakto Webmaster Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 www.eciks.org